Hírek

Európában nincs helye az iszlám radikalizmusnak

Európában nincs helye az iszlám radikalizmusnak

2015. 11. 13.

A konferencián Hölvényi György a néppárti munkacsoport társelnökeként hangsúlyozta: az iszlám hiteles tanítóinak partnerségére, valamint a velük folytatott rendszeres párbeszédre van szükség az Európában is terjedő radikális iszlám nézetek leküzdéséhez. A képviselő szerint az utóbbi időkben bebizonyosodott, hogy a vallás továbbra is alapvető „európai ügy”, és a vallási közösségek továbbra is a társadalom szerves és értékes részét alkotják. Emlékeztetett: a muszlim vezetők meghívásával az Európai Néppárt frakciója egy több évtizede megkezdett hagyományt folytat, folyamatosan fórumot biztosítva a vallásközi párbeszéd aktuális kérdéseinek.
 
Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője kiemelte, hogy Európában a vallást sokan tabuként kezelik, és a magánszféra részének tartják. A vallás ugyanakkor az élet pozitív és értékes része. Európai hagyományainkat tekintve szükséges ezért a keresztény alapok megőrzése, ugyanakkor a nyitottság és a párbeszéd fenntartása más vallásokkal a nehéz időkben is.
 
A találkozón Dr. Moustafa Rashed, az iszlám jog professzora kifejtette: a dzsihádista csoportok megalapozatlan vallási tanokból vezetik le tevékenységüket. Ezzel maga az iszlám tanítása ellen követnek el bűnt. A professzor vezetésével ezért az elmúlt hónapokban megalakult az iszlám tanítóinak világszintű uniója, amely a szélsőségek visszaszorítását hivatott elősegíteni. Hangsúlyozta: fő célkitűzésük, hogy világszinten megújítsák az iszlám hit oktatásának módszereit, és ezáltal fellépjenek a Korán hamis értelmezései ellen.
 
Dr. Ibrahim Negm, az egyiptomi nagymufti főtanácsadója megerősítette, hogy az iszlám szerint az emberi különbözőségek Isten akarata, és a hívőknek meg kell tanulniuk egy pluralista világban élni. Kiemelte, hogy a radikális iszlám hirdetői az iszlám eltorzított, téves értelmezéseire hivatkoznak. Negm egyetértett azzal, hogy az elismert vallási központok jelentékenyen hozzájárulhatnak a szélsőségek hiteltelenítéséhez, és ezáltal a párbeszéd erősítéséhez.